Tajemnicza Solina, czyli w krainie biesów i czadów – wycieczka klas IV-VIII

Dnia 12.06.2023 klasy IV-VIII uczestniczyły w wycieczce szkolnej w Bieszczady. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania kościoła Bernardynów  pw. św. Jana z Dukli w Dukli. Dukielski kościół stał się centralnym miejscem kultu św. Jana po tym, jak trumna z relikwiami Świętego została  umieszczona w specjalnie przygotowanej kaplicy. Znajduje się tu również fotel Jana Pawła II, na którym siedział, gdy w czerwcu 1997 odwiedził sanktuarium i  dokonał aktu kanonizacji św. Jana z Dukli.

Parę kroków dalej, niedaleko kościoła, obok Muzeum w Dukli obejrzeliśmy wystawę sprzętu z  Operacji  Karpacko-Dukielskiej 1944 roku – największej bitwy górskiej w czasie II wojny światowej. Na dziedzińcu znajduje się skansen broni ciężkiej, sprzęt wojskowy m.in. czołg i  samolot.

Następnie udaliśmy się do Soliny, gdzie spacerowaliśmy po największej zaporze w Polsce.  Po lewej stronie Zapory na Solinie można dojrzeć budynki hydroelektrowni. Pan przewodnik przekazał nam mnóstwo ciekawych informacji. Zapora ma 81,8 m wysokości i 664 m długości, co czyni ją najwyższą taką instalacją w Polsce. Budowa zapory trwała 8 lat i pracowało przy niej ponad 2 tysiące osób. Oficjalnie została oddana do użytku 20 lipca 1968 roku. Jezioro Solińskie to sztuczny zbiornik retencyjny, którego budowę zapoczątkowano w roku 1960. Na miejsce budowy wybrano przewężenie doliny poniżej ujścia Solinki do Sanu, nieopodal wsi Solina. Jezioro Solińskie ma powierzchnię 22 km2 i największą w Polsce pojemność – 472 mln m³. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m, bezpośrednio przy samej zaporze. Niestety, podczas napełniania zbiornika zatopionych zostało kilka wsi, w tym wieś Solina, Teleśnica, Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt i duża część wsi Wołkowyja.

Najciekawszą atrakcją dla nas był rejs statkiem po Jeziorze Solińskim, nazywanym „bieszczadzkim morzem”. Przy dźwiękach bieszczadzkich piosenek i szant odbyliśmy piękną wyprawę po tafli jeziora. Godzina szybko minęła i zrelaksowani udaliśmy się na do  ostatniego punktu naszej wycieczki, czyli  na przejażdżkę kolejką gondolową, która została otwarta rok temu. Podczas tego „spaceru w powietrzu” podziwialiśmy niesamowitą panoramę Bieszczad i Jeziora Solińskiego.

Następnie udaliśmy się w drogę powrotną. Pomimo pochmurnej pogody, humory dopisywały wszystkim uczestnikom wycieczki, a wspomnienia z pobytu w Bieszczadach na długo pozostaną w naszej pamięci.

Galeria:

Pozostało do wakacji

-102Dni -13Godzin -30Minut -36Sekund

Zapraszamy do kontaktu z sekretariatem szkoły:  (18) 443 00 62 sp.niskowa@op.pl