Wycieczka do Nowego Wiśnicza | 26.10.2022

26 października korzystając ze sprzyjającej pogody uczniowie klas IV – VIII wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Nowego Wiśnicza.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach rycerskich.   Poznali trochę historii: jak to bywało w czasach od „Batorego do Sobieskiego„ – królowie, wodzowie, elekcja, warstwy społeczne, największe bitwy tego okresu, obyczaje. Zobaczyli naczynia stołowe, stroje i uzbrojenie rycerzy i żołnierzy, w tym pistolet, muszkiet lontowy, szabla, rapier, kałkan, szyszak, ryngraf itd. Usłyszeli przysłowia, które zostały do dziś.  Wysłuchali  także pieśni  rycerskich z  XVII w.

Potem nastąpiła część praktyczna: przymierzanie przez uczestników  strojów damskich (suknie, biżuteria) i męskich (żupan, kołpak); pozowanie do zdjęć;  ćwiczenia w posługiwaniu się szablą (kroki i zasłony); pokaz ładowania i wystrzał wiwatowy z broni palnej oraz nauka strzelania z łuku.

Kolejną atrakcją była prezentacja z wykorzystaniem urządzenia zwanego Occulus . To swobodny lot przez XVII-wieczny wiśnicki zamek. Można zobaczyć jego wnętrze i życie mieszkańców. Rzeczywiste przedmioty z wyposażenia zamkowego muzeum połączono ze światem wykreowanym dzięki współczesnej technice.

Następnie uczniowie zwiedzili zamek  w Wiśniczu, który stoi na północnym skraju cypla wcinającego się doliną Leksandrówki. Ma formę regularnej, czteroskrzydłowej budowli z dziedzińcem i czterema wieżami.  Uczestnicy zobaczyli m.in.:  barokową bramę,  fortyfikacje, komnaty,  sale balową. Wszyscy radośni i zadowoleni po zakupieniu pamiątek, wrócili do szkoły.

Galeria zdjęć:

Pozostało do wakacji

-102Dni -14Godzin -42Minut -49Sekund

Zapraszamy do kontaktu z sekretariatem szkoły:  (18) 443 00 62 sp.niskowa@op.pl