Wycieczka do Zabrza | Kl. IV-VIII | 21.10.2021r.

21 października 2021 r. uczniowie klas 4-8 pojechali na wycieczkę do Sztolni Luiza w Zabrzu. Historia Sztolni Królowa Luiza sięga osiemnastego stulecia, a jej nazwa nawiązuje do imienia pruskiej królowej Luizy, bardzo szanowanej i wpływowej kobiety z przełomu XVIII i XIX w. Kopalnia powstała w czasach rozwoju przemysłu węglowego i jako jedna z najstarszych kopalń węgla kamiennego wiodła prym w stosowaniu najnowocześniejszych technologii. To w niej po raz pierwszy korzystano z maszyn wyciągowych, wentylatorów, pomp odwadniających, wiertarek i innych sprzętów używanych później w górnictwie.

Nasi Uczniowie mieli możliwość poznania chodników kopalnianych, zaaranżowanych w sposób dostępny dla poszukiwaczy przygód. Przewodnik zapoznał nas z historią sztolni, opowiedział o śląskich kopalniach i przemyśle węglowym, a także o tym, że największe zagrożenie dla pracujących pod ziemią górników stanowią woda i ogień. Podczas 2-godzinnej wędrówki przez górnicze korytarze przewodnik opowiadał uczniom o trudach pracy górników i maszynach, które tę pracę czyniły bardziej znośną. Dowiedzieliśmy się, ile wysiłku trzeba włożyć, by powstały podziemne przejścia oraz jak kopalnia zmieniała się z upływem lat. Trasy wyposażone w nowoczesne multimedia wspierały prowadzenie zajęć edukacyjnych.


Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Parku techniki wojskowej. Była to niemała gratka dla fanów militariów. Pośród zgromadzonych eksponatów nasi uczniowie obejrzeli czołgi T-34, T-55 i T-72, pojazdy gąsienicowe, wojskowe samochody ciężarowe, transportery opancerzone, jeepy, samochód pływający i pożarniczy, wyrzutnie rakiet i wiele innych. Mogli je nawet wypróbować i przeżyć niesamowite chwile.


Następnie pojechaliśmy do szybu Maciej. Pogoda nam dopisała i z platformy widokowej przy kołach linowych na wieży wyciągowej mogliśmy podziwiać panoramę okolic Zabrza i Gliwic. W piwnicy maszynowni, uczniowie zobaczyli elementy układu mechanicznego i elektrycznego napędu maszyny wyciągowej i dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o pracy zatrudnionych tu kiedyś górników. „Szyb Maciej” znany jest w okolicy z tego, że zasila „źródełko” wody pitnej.
Na koniec odwiedziliśmy Muzeum Górnictwa Węglowego, które posiada w swoich licznych zbiorach zabytek wyjątkowy jakim jest Maszyna Parowa. Wyjątkowa i to bardzo, bo wciąż czynna maszyna parowa pochodzi z roku 1915. Na chwilę obecną jest to jedyna czynna maszyna parowa w Europie. Dzięki uprzejmości gospodarzy, mogliśmy podziwiać jej pracę na żywo.


Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że warto było odwiedzić Zabrze i zobaczyć kilka ciekawych atrakcji, tym bardziej, że pięknie zrewitalizowane, nie tylko świadczą o historii tych ziem, ale i są cennym śladem polskiej tradycji.

Galeria zdjęć

Pozostało do wakacji

-249Dni -19Godzin -55Minut -24Sekund

Zapraszamy do kontaktu z sekretariatem szkoły:  (18) 443 00 62 sp.niskowa@op.pl