Laboratoria Przyszłości

O programie Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. 

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

W ramach programu nasza szkoła otrzymała wsparcie w wysokości 30 000 zł, które wykorzystaliśmy na zakup następującego sprzętu:

1. Aparat fotograficzny Sony

2. Zestaw z mikrokontrolerem 

3. Drukarka 3D z akcesoriami i licencją

4. Fotel obrotowy na kółkach z regulacją

5. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery

6. Laptop Acer TravelMate

7. LEGO Education SPIKE – zestaw podstawowy

8. Mikrofon kierunkowy

9. Mikroport Saramonic

10. Modułowe Pracownie Przyrodnicze – moduł ENERGIA

11. Modułowe Pracownie Przyrodnicze – moduł POWIETRZE

12. Modułowe Pracownie Przyrodnicze – moduł WODA

13. Moje Bambino Sygnis Edu Lab 3D – pakiet podstawowy

14. Pakiet filamentów

15. Stacja lutownicza

16. Statyw do kamery i aparatu

17. Stół na drukarkę 3D

18. Tło fotograficzne zielone + zestaw do mocowania

19. Zestaw oświetleniowy

20. Robot Photon (pakiet rozszerzony) + tablet Lenovo

21. Wydłużenie okresu gwarancji do 5 lat drukarki 3D

Zapraszamy do kontaktu z sekretariatem szkoły:  (18) 443 00 62 sekretariat@zspniskowa.edu.pl